Benchen

benchen_head
Benchen Free Clinic to darmowa klinika funkcjonująca przy tybetańskim klasztorze Bencien w Katmandu. To jeden z niewielu projektów charytatywnych, działających w Nepalu, kraju należącym do czołówki najbiedniejszych państw świata.
Dentystyczną część Kliniki założył w 1998 roku polski lekarz, Wojciech Ryncarz. Obecnie jest to jedyna placówka medyczna w Nepalu, która oferuje darmową opiekę stomatologiczną dla całej ludności tybetańskiej i nepalskiej. W tej chwili prowadzi ją Karma Dolma, wykształcona w Polsce tybetańska lekarka.
W Polsce Klinika Dentystyczna Bencien działa jako finansowo niezależny projekt Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu. Naszym głównym zadaniem jest tworzenie zaplecza dla działalności Kliniki, która jest całkowicie uzależniona od środków ofiarowywanych przez darczyńców.

Wywiad z dr. Ryncarzem (zapożyczony ze strony sft.org).

Benchen Free Medical Clinic to bardzo ważny element działalności charytatywnej prowadzonej przez klasztor Bencien Phuntsok Dargyeling w Nepalu.
Klinika powstała w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego opata klasztoru, Kjabdzie Tengi Rinpoczego. Celem jest niesienie nieodpłatnej pomocy medycznej każdemu, kto jest w potrzebie.
Doktor Tsering i inni pracujący tu lekarze otaczają opieką zdrowotną nie tylko mnichów w klasztorze, lecz także okoliczną ludność. Nierzadko zdarzają się też pacjenci z odległych wiosek, którzy szukając pomocy, wędrują wiele godzin na piechotę.
Dziennie klinika przyjmuje 30-50 pacjentów, rocznie ponad 7000 wizyt. W ramach kliniki działa też bezpłatny gabinet dentystyczny. Od 2003 roku klinika dysponuje własnym laboratorium, a w kwietniu 2013 roku Jego Eminencja Drubłang Sangje Njenpa Rinpocze zainaugurował nowo wybudowaną pracownię rentgenowską.
Klinika niesie pomoc także poza granicami Katmandu. Filia w Parpingu, otwarta dwa dni w tygodniu, oferuje za darmo konsultację medyczną i leki dla każdego.
W czasie wielkiego trzęsienia ziemi, jakie dotknęło Nepal wiosną 2015 roku, klasztor Bencien od początku wspierał poszkodowanych na każdym możliwym polu. Klinika Bencien zorganizowała wówczas niewielki zespół medyczny pod kierunkiem doktora Tseringa. Grupa ta, zawierająca także kilku mnichów z Bencien, każdego dnia udawała się do innej miejscowości, zakładała szpitale polowe, udzielała pierwszej pomocy i dostarczała niezbędnych leków. Dzięki temu ponad tysiąc pięćset osób skorzystało z opieki medycznej.
We wrześniu 2017 roku Klinika Bencien uczestniczyła w zorganizowaniu szpitala polowego w okolicy Parsa, w dotkniętym powodzią wschodnim regionie Nepalu, Terai. W ciągu trzech dni udzielono pomocy 1618 pacjentom, zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
benchen_right
Dentystyczną część kliniki założył w 1998 roku polski lekarz, Wojciech Ryncarz. Po kilku latach dołączyła do niego doktor Agata Turkiewicz, która spędzała w niej kilka miesięcy w roku. Obecnie jest to jedyna placówka medyczna w Nepalu, która oferuje darmową opiekę stomatologiczną dla całej ludności tybetańskiej i nepalskiej. W tej chwili prowadzi ją Karma Dolma, wykształcona w Polsce tybetańska lekarka.
Klinika zarejestrowana jest jako organizacja pozarządowa. Utrzymuje się wyłącznie z darowizn. Jej istnienie i funkcjonowanie są całkowicie uzależnione od środków ofiarowywanych przez darczyńców.

Zbieraniem funduszy zajmują się dwie organizacje:
klinikę dentystyczną wspiera polski projekt „Klinika Dentystyczna Bencien”. Jest to finansowo niezależny projekt Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, co oznacza, że można mu przekazać 1% procent podatku dochodowego. Szczegóły na stronie http://www.sft.org.pl/klinika-bencien/
benchen_bottom_left
benchen_bottom_right