Dorośli
BÓL
/ Chirurgia

W Klinice PROIMPLANT przeprowadzamy specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:
  • ekstrakcja zębów
  • ekstrakcje zębów ósmych tzw. zębów mądrości
  • ekstrakcje zatrzymanych zębów w kości
  • ekstrakcje korzeni kości
  • resekcje
  • dokończenie ekstrakcji z innych gabinetów
  • podniesienie dna zatoki szczękowej
  • implantacje oraz zabiegi okołoimplatacyjne

Wielu z nas ból w ustach kojarzy się z koniecznością usunięcia zęba przyczynowego albo spotkali się ze stwierdzeniem „nie było innego rozwiązania” – w obu przypadkach to fałsz. Obecnie wiele zębów da się wyleczyć a decyzja o usunięciu powinna być absolutnie ostatecznością – w obu przypadkach to prawda. Skuteczność leczenia kanałowego jest wysoka, choć przy dzisiejszej technice kosztowna. Wciąż jednak to postępowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym, bądź wykonanie implantu. Jeśli jednak musimy zdecydować się na usunięcie zęba np. ósemki ze wskazań ortodontycznych to nie mamy się czego obawiać.
idź za / dr Tomasz Kowalski
Czy każdy musi usuwać ósemki?
Na podstawie zdjęcia radiologicznego lekarz stomatolog określa czy jest konieczność przeprowadzenia ekstrakcji zębów ósmych. Jeżeli rosną one nieprawidłowo, pod kątem, powodują one tłoczenie zębów już wyrżniętych oraz powstawanie kieszeni,
w której odkłada się pokarm to może zajść potrzeba ekstrakcji. Przeciwnym przypadku może prowadzić to to do powstania ubytków próchnicowych, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz kieszeni kostnych.

Warto pamiętać, że jeśli doprowadzimy do ostrego bólu to lekarz może mieć problem ze skutecznym znieczuleniem. Tkanki objęte stanem zapalnym naszpikowane toksynami bakterii mają kwaśne środowisko, w którym środek znieczulający ulega „dezaktywacji”. Wtedy lekarz może zadecydować się najpierw na podanie antybiotyku i wyciszenie stanu zapalnego. Przewlekłe stany zapalne, stany ropne i pozostawione korzenie zgorzelinowe stają się ogniskiem zakażenia i mogą przyczynić się do wystąpienia chorób serca, nerek i stawów.

/ Choroby przyzębia

Mówiąc przyzębie mamy na myśli wszystkie tkanki w około zęba odpowiadające za jego utrzymanie i amortyzację sił mechanicznych powstających w trakcie żucia. To one pośredniczą w odczuwaniu ucisku, odpowiadają za odżywienie zębów, ale też będąc w przewlekłym stanie zapalnym inicjują zanik kości i powodują dolegliwości bólowe. To obrazuje, dlaczego przyzębie jest tak ważne, i że w skrajnych przypadkach chorób tkanek miękkich można stracić nawet zdrowy ząb.
Zaawansowana paradontoza objawia się zanikiem kości, odsłoniętymi korzeniami i ruchomością zębów a w efekcie prowadzi do ich utraty. Wszystkim tym procesom towarzyszy najczęściej zapalenie dziąseł co objawia się obrzękiem, krwawieniem, czasami bólem i tkliwością tkanek oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Jeśli odczuwasz któryś z w/w objawów nie bagatelizuj tego.