Higiena
DBAMY
/ Higiena

Zęby i dziąsła wystawione są na działanie olbrzymiej ilości mikroorganizmów, których w naszej jamie ustnej może żyć nawet około 700 gatunków - są to wirusy, grzyby i pierwotniaki, ale najliczniejszą grupę stanowią bakterie. Znaczna część z nich wciąż czeka na opisanie i sklasyfikowanie. Zadanie to nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ w każdym mililitrze śliny może znajdować się aż 100 mln różnych mikroorganizmów. Bakterie te czerpią energię z cukrów i jako produkt odpadowy produkują kwasy rozpuszczające szkliwo – tak rozpoczyna się próchnica.

Od zabiegów higienizacyjnych powinno się nie tylko rozpoczynać leczenie pacjenta, ale też okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym mają kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej i utrzymania efektów leczenia zarówno zachowawczego jak i protetycznego czy implantologicznego.

Podstawa profilaktyki to ciągłe usuwanie osadu z powierzchni zęba i z przestrzeni między zębami - dlatego należy używać nici dentystycznej, irygatorów wodnych i szczotek zarówno manualnych jak i elektrycznych.

Konieczne są też regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie z wykorzystaniem najnowszych technologii AIRFLOW®, PERIOFLOW® i PIEZON®. Określamy to teraz jako GBT (Guided Biofilm Therapy) – terapię obejmującą protokoły zabiegowe oparte o indywidualną ocenę osadów, diagnozę i ocenę ryzyka pacjenta. Zabiegi są prowadzone w sposób minimalnie inwazyjny, przy zachowaniu maksymalnego poziomu komfortu, bezpieczeństwa i skuteczności.
GBT (Guided Biofilm Therapy) zawiera ponadto instruktaż higieny jamy ustnej z wykorzystaniem elektrycznych szczoteczek do zębów i irygatorów oraz materiały edukacyjne i motywacyjne dla pacjenta, aby jak najdłużej utrzymać zęby własne i implanty.
Toksyny produkowane przez bakterie obecne w płytce bakteryjnej powodują przewlekłą odpowiedź układu odpornościowego, której następstwem jest zanikanie kości i dziąseł. Następstwo tego, to rozchwianie zęba powodujące ból w trakcie jedzenia, a nawet mówienia. Skuteczne usuwanie osadu nawet z najgłębszych kieszonek wokół zęba i trwała redukcja bakterii ma kluczowe znaczenie zapobiegające utracie kości.
Taki sam mechanizm wnikających coraz głębiej bakterii niszczy tez implanty.
Pacjenci ortodontyczni, wiedzą, że okres noszenia aparatu to wyjątkowe utrudnienia dla utrzymania odpowiedniej higieny w warunkach domowych, czyli skutecznego usuwania płytki nazębnej z zębów, dziąseł i aparatu każdego dnia. Nieczyszczony aparat jest zbiorowiskiem bakterii, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy zębów lub choroby dziąseł. Jeżeli problemy z dziąsłami będą się rozwijać i zagrażać utrzymaniu zębów to konieczne będzie zdjęcie aparatu, i leczenie zostanie przerwane. Dlatego codziennie w domu, pacjent (poza szczotkowaniem) powinien używać specjalnych płynów do remineralizacji szkliwa, szczotek oraz irygatora, który strumieniem wody usunie wszystko z zakamarków.

Niezbędne jest regularne piaskowanie zębów. Praktycznie przy każdorazowej wizycie, gdzie zdejmowany jest łuk ortodontyczny, powinno się korzystać z okazji i prosić higienistkę o pomoc. Higienizacja w gabinecie nie tylko pozwoli sprawnie zakończyć leczenie ortodontyczne, ale również zapewni zdrowe zęby wolne od próchnicy oraz dziąsła wolne od stanów zapalnych.

/ Pielęgnacja implantów

Niezależnie czy mamy jeden czy kilka implantów to wzajemna współpraca pacjent/higienista/lekarz rozpoczyna się w dniu zabiegu chirurgicznego i trwa nieprzerwanie już zawsze. Wszyscy bowiem wspólnie przyczyniają się do długoterminowego sukcesu terapii implantami. Regularne wizyty kontrolne, przeglądy oraz wizyty higienizacyjne są absolutnie niezbędne, jeśli chcemy mieć długoterminowy sukces leczenia.

Po zamknięciu pełnego procesu implantacji, czyli po oddaniu pracy protetycznej, pacjent otrzymuje indywidualnie dobrany plan opieki nad implantami. W pierwszej fazie po implantacji, taki plan może obejmować nawet 2-4 wizyty w ciągu roku. Poza tym pacjent informowany jest o specjalnych technikach oczyszczania i przyrządach mających to ułatwić.
Pacjenci najczęściej komunikują problem zdecydowanie za późno, czyli wtedy, kiedy pojawia się ból lub/i krwawienie. Wtedy może już dojść do sytuacji, gdy stan zapalny tkanek miękkich wokół implantów predysponuje do utraty kości.

Wszelkie zaniedbania higieny otwierają wrota do infekcji i zakażeń kości co może doprowadzić nawet do utraty implantu i konieczności ponownego zabiegu. Trzeba o tym wiedzieć, żeby przez zaniedbanie nie zrobić sobie samemu krzywdy. Dlatego też nie tylko uczymy utrzymywania wysokiego poziomu higieny przez pacjenta, lecz również informujemy, że bez zabiegów oczyszczania profesjonalnego wykonywanego w gabinecie nie ma długotrwałego efektu implantacji oraz stabilności estetycznej.
Dziąsło obejmuje elementy implantu jednak integracja tkanek zarówno miękkich jak i kości jest procesem dynamicznym i może być odwracalna co znaczy, że nie jest dana raz na całe życie. Dziąsło swoim pierścieniem uszczelnia i zabezpiecza kość przed działaniem czynników środowiska jamy ustnej. Utrzymanie zdrowych tkanek wokół implantu jest elementem krytycznym, a higienizację pacjentów z implantami należy traktować jako integralny i nieodzowny element leczenia.

Oznacza to, że pacjenci wymagają regularnych wizyt kontrolnych po zaopatrzeniu implantów protetycznie. Może to być nawet co 2-6 miesięcy, a jest ustalane przez higienistkę indywidualnie w zależności od predyspozycji do kumulacji osadów.