Periodontologia
NAPRAWIAMY
/ Periodontologia - choroby przyzębia

Co to jest?
Periodontologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w jamie ustnej. Ponadto chorobami błony śluzowej jamy ustnej.

Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
  • Badanie kliniczne prowadzone przez lekarza, ocena jakości i ilości tkanek wokół zęba i objawów stanów zapalnych / zapalenia dziąseł
  • Diagnostyka radiologiczna - kontrola poziomu kości wokół zębów oraz zmian wokół korzeni


Co proponujemy po zdiagnozowaniu?
  • Głębokie zabiegi higienizacyjne przeprowadzane z znieczuleniu
  • Fotodezynfekcja z użyciem lasera
  • Zabiegi chirurgiczne pokrywające defekty dziąseł i obnażenia korzeni


Od czego zależy wybór metody/produktu?
Od stopnia uszkodzenia tkanek, skuteczności eliminacji stanów zapalnych, współpracy z pacjentem oraz motywacji pacjenta do poprawy stany zdrowia

Ciekawostka!
Wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się w jamie ustnej i lekarz dentysta może zasugerować wykonanie dodatkowych badań. Należy też pamiętać o profilaktyce nowotworowej.

Zapalenie dziąseł spowodowane przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, to choroba odwracalna dzięki profesjonalnemu oczyszczeniu zębów i poprawie szczotkowania. Ni leczone zapalenie dziąseł może przejść w paradontozę.

Choroba może dotknąć jeden, kilka lub wszystkie zęby. Z czasem gromadząca się płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła. Pomiędzy zębami, a dziąsłem powstają zainfekowane bakteriami kieszenie, które nie leczone pogłębiają się. Toksyny produkowane przez bakterie powodują przewlekłą odpowiedź układu odpornościowego, której następstwem jest zanikanie kości i dziąseł, rozchwianie zęba powodujące ból w trakcie jedzenia, a nawet mówienia. Większości przypadków towarzyszy przykry zapach z ust. Paradontoza to destrukcyjny proces, który pozostawiony bez profesjonalnego leczenia prowadzi do utraty zębów. Kluczowym elementem w leczeniu paradontozy jest usunięcie płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego oraz utrzymanie bardzo dobrej higieny jamy ustnej.
To zadanie przede wszystkim dla profesjonalnego zabiegu higienizacji, ale często też włącza się lekarz, który w znieczuleniu miejscowym może dokonać głębokiego, poddziąsłowego czyszczenia.
Recesje / Regeneracja
Naturalną funkcją tkanki dziąsłowej jest ochrona korzeni zębów oraz osłanianie kość. Kiedy tkanki podpierające zęby ulegają destrukcji to obniżają się dziąsła. Jest to zarówno widoczne, jak też może być bolesne, bo korzeń zęba jest nieosłonięty. Pacjenci nazywają to potocznie „odsłoniętą szyjką”.
Takie obniżenie, czyli recesja dziąseł może mieć kilka przyczyn – począwszy od zbyt mocnego szczotkowania zębów po nieprawidłowości zgryzu i zgrzytanie zębami. Bardzo ważne są też nawyki związane z pielęgnacją jamy ustnej oraz uwarunkowania genetyczne. Choć dziąsła samoistnie nie odrastają to istnieją metody poprawy wyglądu i komfortu życia.
Dentysta periodontolog może wykonać zabieg chirurgiczny przesunięcia fragmentu dziąsła lub przeszczepu dziąsła pobranego z podniebienia w celu uzupełnienia utraconej tkanki.
Czasami potrzebne są zabiegi eliminujące pociąganie przez mięśnie policzków i warg. Zbyt płytki przedsionek jamy ustnej lub nieprawidłowo wykształcony przyczep wędzidełka to czynniki, które w trakcie codziennej aktywności podciągają dziąsło brzeżne przy zębach.
W zabiegach chirurgicznych kluczową rolę odgrywa maksymalnie skuteczna redukcja osadów nazębnych i perfekcyjne utrzymanie higieny jamy ustnej. Wrogiem numer jeden we wszelkich pracach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej jest palenie papierosów.
Jeśli jednym z elementów prowokujących recesje jest niewłaściwe ułożenie zębów, to przed zabiegami chirurgicznymi prowadzimy leczenie ortodontyczne. Niemniej jednak niekiedy samo leczenie ortodontyczne, powodujące do wargowe przesunięcie zębów, może prowokować recesję dziąseł.
W terapiach dziąsłowych stosowany jest również kwas hialuronowy, którego iniekcje pobudzają rewitalizację warstwy nabłonka brodawek dziąsłowych.